/Files/images/08922846.png

Про користь читання. Поради батькам

Книга допоможе сформувати у дітей кращі моральні якості, основи матеріалістичного світогляду, виховати патріотичні та інтернаціональні почуття.

Цікава книга – це велика радість для дитини! Не позбавляйте її цієї радості, стежте за новими виданнями дитячих книжок, поповнюйте ними сімейні дитячі бібліотечки.

Розучуйте з дітьми вірші. Це виховає у них любов до поезії, сприятиме розвитку поетичного слуху, виразної мови.

Влаштовуйте куточок книги, періодично організовуйте виставки книжок, присвячені творам одного письменника, до свят, суспільних подій.

Не забувайте розповідати дітям про письменника, стимулюйте дитину пригадати його прізвище, назву твору, вірша. Дитина має знати, який народ склав прочитану казку, чия вона (українська, російська тощо).

Вчіть дитину бережно поводитись з книжкою. Вона повинна бути цілою, чистою. Брати її можна тільки чистими руками, розглядати на столі, не писати на ній, не малювати, завжди класти на місце, своєчасно ремонтувати її.

/Files/images/news_main_873_67845526232.jpgЧитання розвиває уяву

Телебачення не надає можливості мислити самому. Читаючи книгу, ми маємо ширші горизонти.

Читання поліпшує мовні навички

«Навички», які потрібні для перегляду телепередач, настільки малі, що ми поки ще не чули про втрату здатності дивитись телевізор. Читання – єдина можливість збагатити себе потрібним запасом слів.

Читання розвиває терпіння

За одну годину на екрані телевізора може пройти понад тисячу зображень. Глядач практично не має часу подумати над тим, що він дивиться. Читання – складний процес розшифрування прочитаного, який допомагає і розвиває терпіння.


Підказки для батьків:«Так» і «Ні»
Так

- /Files/images/9afcdb0680f49b7103918001b8152f36_shutterstock_76099252.jpgЧитайте своїм дітям у голос якомога частіше: 20 хвилин читання щовечора або казка перед сном – це мінімальна необхідність.
- Читайте разом зі своєю дитиною 10 хвилин щодня.
- Читайте самі, показуючи приклад дитині.
- Дозволяйте дитині самостійно вибирати книги для читання: пригоди, казки, подорожі, фантастика – найпопулярніші жанри. Книги про історію, географію, техніку, про комп’ютери також цікаві дітям.
- Заохочуйте дитину в її бажанні потримати, погортати, погратися з книгою.
- Потурбуйтесь про те, щоб у дитини вдома було багато яскравих книжок.
- Регулярно відвідуйте з дитиною бібліотеку та книжковий магазин.
- Даруйте дитині книги.
- Заохочуйте дитину читати для інших членів сім’ї.
- Зробіть читання приємним дозвіллям.
- Завжди хваліть і заохочуйте дитину, якщо вона читає.

Ні

- /Files/images/5.jpg Не переставайте читати дитині в голос, як тільки вона навчилася повільно читати сама.
- Не примушуйте читати насильно.
- Не нав’язуйте книг за своїм смаком. Рекомендуйте їх. Переконуйте їх прочитати.
- Не примушуйте дитину «боротися з книгою», якщо вона дуже важка. Замініть її на більш легку.
- Ніколи не відмовляйте дитину від читання.
- Не змагайтеся з телебаченням у виборі часу для читання.
- Не очікуйте занадто швидких успіхів у читанні.
- Не критикуйте дитину, якщо вона намагається читати. Покращення настане скоріше, якщо ви будете заохочувати та підтримувати дитину.
- Не порівнюйте рівень читання дитини з братами, сестрами, іншими дітьми.


Комп’ютер і дитина

/Files/images/bio_019_kidscomputer.jpg Комп’ютер з кожним роком займає в нашому житті все більш значуще місце. З його допомогою ми можемо дивитися фільми, слухати музику, спілкуватися з людьми, які живуть на іншому континенті, друкувати тексти, робити складні математичні розрахунки і багато іншого. Але, більшість батьків мучить питання: чи варто дозволяти дитині користуватися комп’ютером? І чому комп’ютер може його навчити? Можливо, він принесе більше шкоди, ніж користі? Ось у цьому ми зараз і постараємося розібратися.

З якого віку найрозумніше дозволяти дитині сидіти за «чудо машиною»?

Лікарі стверджують, що малюк, починаючи з трьох років, може сидіти за комп’ютером, але не більше півгодини в день. У віці з 6 до 12 років – годину. А починаючи з 12 років можна дозволяти проводити перед монітором і дві години на день. Але варто пам’ятати, що комп’ютер дає навантаження на очі, тому через кожні п’ятнадцять хвилин варто зробити перерву. Ще краще, якщо Ви навчите дитину робити спеціальну гімнастику для очей: вертикальні і горизонтальні рухи очними яблуками або просто часто поморгати. Час проводження дитини перед комп’ютером має бути чітко встановлено, що б в подальшому не виникало залежності. Постарайтеся пояснити дитині, що тривале проведення часу за комп’ютером, згубно впливатиме на його зір. Подбайте про те, що б очі не страждали від яскравих кольорів екрану монітора.
«Пограйте» з настоянками монітора: відрегулюйте контрастність і яскравість, що б вони не били по очах. На робочий стіл поставте картинку в помірних тонах. Враховуйте, що стіл і стілець повинні відповідати зросту дитини. Прослідкуйте, що б малюк сидів рівно, не сутулився, так як це в свою чергу може призвести до розвитку сколіозу. Що б було зручніше під ноги можна поставити підставку. Монітор повинен стояти рівно, що б дитина ні повертався до нього, а дивився прямо на центр монітора, але погляд падав зверху вниз під кутом 15-20 градусів. Комп’ютерне місце повинно бути добре освітлено, але при цьому потрібно зробити так, що б світло прямо не падав на монітор. Намагайтеся якомога частіше робити вологе прибирання і провітрювати кімнату.

Чому комп’ютер може навчити дитину?

У віці від 2-х до 6-ти років малюки вже починають освоювати комп’ютер. Почати навчання можна з вивчення цифр, букв (як російських, так і англійських), а також різних знаків. Для цього Вам знадобиться будь-який текстовий редактор. З часом дитина зможе писати цілі слова, а пізніше навіть пропозиції. При цьому він буде бачити свої помилки і зможе їх самостійно виправляти. Керуючи мишкою можна розвивати реакцію у малюка. Як відомо дитина краще вчиться граючи. Сьогодні в інтернеті наданий широкий вибір розвиваються ігор на будь-який смак і колір. З їх допомогою можна пізнати ази багатьох наук: геометрії, іноземних мов, арифметики або граматики./Files/images/mozhno-li-detjam-smotret-televizor_3.jpg

Використовуючи стандартний редактор Paint (чи інші цікаві програми для дітей) можна навчитися малюванню. Адже малювати мишкою, набагато складніше, ніж пензлем. Це в свою чергу буде розвивати моторику рук.
Ігри, де відбувається збір картинок (за принципом пазлів), проходження завдань або де потрібно оперувати не певними речами, а їх силуетами і копіями розвивають логічне мислення.
Відеоігри, де предмети потрібно складати певним чином або домальовувати бракуючі частини розвивають фантазію. Об’ємне сприйняття розвивають завдання, де потрібно зібрати певну фігуру.
Програми, в яких необхідно розфарбувати персонажів або пограти з квітами допомагають сприймати мистецтво. А музичні ігри допоможуть розбудити любов до музики і вивчити ноти.
Дітей від 6-ти до 9-ти років уже можна навчати працювати з інформацією. Для початку це краще робити в ігровій формі. Навчіть дитину самостійно відкривати теки і файли. Поясніть дитині, що за допомогою комп’ютера можна не тільки грати, але і дізнаватися багато цікавих речей. Зараз існує величезна кількість дитячих сайтів, де дитина може грати в розвиваючі ігри та паралельно пізнавати всесвітню павутину. Поступово навчіть користуватися пошуковими системами. Адже з їх допомогою малюк, зможе дізнаватися цікаву для себе інформацію. А також розвивати логічне мислення. Адже «пошуковик» не дає відповідей на питання, він знаходить загальні слова.
У такому віці не варто залишати його самого за комп’ютером, так як він ще не розуміє багатьох речей і може скачати інформацію кишить вірусами. Та й разом вам буде цікавіше, а дитина в разі невпевненості завжди зможе попросити поради.Приблизно з 9-ти і до 12 років дитина може вільно «плавати» по всесвітній павутині. Перш ніж він «запливе» туди поясніть йому кілька моментів. По-перше, розкажіть йому про віруси, при цьому не варто заглиблюватися в подробиці, якщо дитині це не дуже цікаво. Досить розповісти, що це файл, який може зіпсувати всю інформацію, що міститься в комп’ютері, тому скачувати архіви і програми потрібно з перевірених сайтів. По-друге, поясніть, що в інтернеті сидять не тільки доброзичливці. Є люди, які спеціально відсилають шкідливі листи на пошту (іменовані спам), при цьому за відкриття обіцяють золоті гори. Якщо раптом дитина отримає лист від незнайомця, то краще нехай покличе на допомогу дорослих, які на певному прикладі покажуть, що робити в таких випадках. Але якщо трапилося так, що «гуляючи» по інтернету, була натиснута не та кнопка, і дитина потрапила на шкідливий сайт або скачав архів, який заніс вірус, ні в якому разі, не можна його лаяти за це, краще просто поясніть, що він зробив не так і наступного разу попросіть бути обережніше.
Деякі діти сором’язливі від природи, рідко йде на контакт з оточуючими, важко знаходять спільну мову з однолітками. Спілкування в інтернеті, з допомогу різних чатів, дозволить їм розкритися. Вони зможуть знайти друзів за інтересами на іншому кінці світу. Спілкуючись з ними за допомогою різних програм (наприклад, Skype) ваша дитина буде пізнавати все більше комп’ютерних програм, що однозначно стане в нагоді йому в подальшому житті. Але, не варто забувати про контроль. Якщо Ви до такого віку навчили дитину контролювати свій час проведення за «чудо машиною» – це чудово. Але не всі діти здатні самі себе контролювати. У такому випадку можна використовувати спеціальні програми, які будуть нагадувати дитині про час і при необхідності вимикати комп’ютер.
Починаючи з 13-ти років дитині можна самому вирішувати користуватися інтернетом. Дитина може годинами просідати перед комп’ютером, вивчаючи цікаві для нього програми. Це зовсім не біда. Швидше за все, він захоче пов’язати своє майбутнє з інформаційними технологіями і тут вже комп’ютер, точно стане його вірним другом. Не потрібно його за це лаяти, краще дайте зрозуміти, що Ви поважаєте його вибір, але сидіти з ранку до ночі за комп’ютером шкідливо для здоров’я.
/Files/images/Слайд3.JPGУ такому віці дітей вже мало цікавлять «прогулянки» по інтернету і просте спілкування в чатах. Їм більше цікаві соціальні мережі і онлайн ігри. Погано це чи добре зараз постараємося розібратися. Отже, соціальні мережі. Деякі батьки вважають, що вони приносять тільки шкоду. І в чомусь вони мають рацію. Перше, що може статися в мережі – це поганий вплив. Але від цієї дитини не вбережеш і на вулиці. На кожному розі можна зустріти такого «доброзичливця». Вберегти від цього може тільки, правильне пояснення, «що таке, добре і що таке погано». Друге – це тривалий час проводження за комп’ютером. Навіть дорослі говорять, що таке спілкування затягує, а що вже казати про дітей. У такому випадку, варто скласти договір, що годину сидиш в мережі, а потім вчиш уроки або займаєшся іншими справами. З корисного варто виділити, що дитина не втрачає зв’язку зі своїми друзями, з якими він познайомився в оздоровчому таборі або на відпочинку. Варто скласти розпорядок дня дитини, таким чином, що б віртуальна життя не витісняла реальну.
Онлайн ігри – це ігри, в яких беруть участь люди з усього світу. Чого можуть навчити: логічне і стратегічне мислення, вміння знаходити спільну мову з людьми і діяти в команді, поліпшити знання англійської мови, так як ігровий сленг пов’язаний з ним безпосередньо. А скільки може принести шкоди? Так, скільки хочете. Перше – це залежність, коли дитина абсолютно забуває про реальний світ і занурюється у віртуальний. Друге – агресію, так як потрібно досягти певного успіху, а у вашого чада це не виходить. І тоді він ходить дратівливий і злий. Перераховувати всі недоліки можна довго. Але, для того що б їх не було, потрібно пам’ятати, що все добре в міру. І тоді не буде ніяких проблем з іграми.
Не варто побоюватися згубного впливу комп’ютера, при правильному підході, він буде приносити тільки користь. При чому дуже часто – неоціненну. Навички володіння «чудо машиною» обов’язково знадобляться дитині в майбутньому. А для того, що б «комп» став вірним другом, батькам теж необхідно підвищувати свій навик володіння ним, що б розуміти, чим захоплені діти і розділяти їх успіхи. Тому стане він вірним другом чи ворогом, залежить тільки від на

Організовуємо місце для комфортного читання
Дитина та книга
Чого навчають казки

Спеціалізовані Інтернет-сайти дитячої літератури:

веб-сайт „Книги для дітей” http://childbooks.blox.ua/html

веб-сайт для дітей „Весела абетка” http://abetka.ukrlife.org

веб-сайт „Дитяча література” http://www.ae-lib.org.ua/_lit_child.htm

веб-сайт „Українська казка” http://kazky.org.ua

Кiлькiсть переглядiв: 133